Zprávy

Světový pochod podporují:

„Mír, spravedlnost, láska, ale i to, že nejsme ke druhým lhostejní. Když každý bude podle těchto slov žít, bude na světě krásně. Umějme podpořit věci, které za to stojí! Přidala jsem se já, přidejte se také...”

Eva Čerešňáková
Česká vicemiss 2007 ›

Nejnovější podporující


Iniciátor pochodu

Prezidentka Argentiny se setkala se Světovým pochodem

Argentinská prezidentka Cristina Fernández de Kirchner ve svém sídle přivítala mezinárodní tým Světového pochodu za mír a nenásilí. Během asi půlhodinového setkání přišla řeč mimo jiné na témata mezinárodních vojenských konfliktů a investic do zbrojení. Delegace Světového pochodu vyjádřila s přijetím u prezidentky velikou spokojenost.

Buenos Aires, Argentina, 29.12.2009

„Hodně se mluví o bezpečnosti, ale o míru ne. Abychom dosáhli bezpečnosti, tak musí být mír. Ve válce však spočívají ekonomické zájmy vojenského průmyslu," upozornila prezidentka. První dámu doprovázel senátor Daniel Filmus, který pomohl setkání v prezidentském sídle Casa Rosada zorganizovat.

V delegaci Světového pochodu byli členové Základního týmu ze Španělska, Indie, Finska, Německa, Kolumbie, Velké Británie, Egypta a Filipín. Setkání se dále zúčastnilo několik zástupců humanistických organizací, které stály za vznikem pochodu.

„Setkání překonalo naše očekávání; prezidentka s námi ve všem stoprocentně souhlasila. To se nám v jiných zemích při setkáních s jinými prezidenty nestalo," řekl Guillermo Sullings, mluvčí humanistů v Argentině. Uvedl, že prezidentka „mluvila bez pokrytectví", protože se zmiňovala o nejmocnějších zemích, členech Rady bezpečnosti OSN, kteří neplní rezoluce tohoto mezinárodního tělesa. Cristina Fernández dále navrhla, že rozšíří do celého světa nedávno dosažené mírové dohody mezi Argentinou a Chile. Hranice mezi těmito dvěma zeměmi je jednou z nejdelších na světě a v historii ze zde odehrálo několik konfliktů.

Fotogalerie »

Tony Robinson ze Základního týmu pochodu řekl, že prezidentka je „žena, která cítí podobně jako my. Hodně mluvila o svých mírových snahách, o dohodách uzavřených s prezidentkou Chile. O Světovém pochodu mluvila s uznáním."

Delegace pochodu byla předtím přijata také předsedou vlády autonomního města Buenos Aires, Mauriciem Macrim. V souvislosti s tímto setkáním Robinson uvedl: „Bylo to hodně jiné, než setkání s prezidentkou. Macrim tvrdil, že ho velice inspiroval Mahátma Gándhí, ale nakonec vypadal znuděně, když jsme mu vykládali o Světovém pochodu, a moc tomu nevěnoval pozornost. Byl to úplný protiklad vůči setkání s prezidentkou."

Lía Mendez z Humanistické strany zdůraznila jasnost, s jakou Cristina Fernández mluvila o násilí a válkách, které probíhají na světě. „Byli jsme všichni příjemně překvapeni; dříve jsme nezaznamenali, že je na toto téma tak citlivá." Dodala, že je velmi spokojená s podporou, jaké se Humanistickému hnutí dostalo od argentinské vlády. Její podpora v mnoha oblastech umožnila, že finále Světového pochodu proběhlo právě v Argentině. Delegace prezidentce jako dar předala kompletní dílo Sila, který inspiroval vznik Světového pochodu a položil základy myšlení Univerzalistického humanismu.

Zdroj: www.theworldmarch.org