Zprávy

Světový pochod podporují:

„Jsem člověk, který se roky věnuje hudbě této planety – world music. Studuji etnické bubny, rytmy a tím poznávám jednotlivé kultury ze kterých vycházejí. Díky letadlům, internetu, všudypřítomným médiím mohu ze srdce Evropy studovat hudbu z druhé strany Země. Snad i díky tomu vím, že přes odlišnost kultur, podnebí pod kterým se rodíme, přes odlišnost kořenů ze kterých vycházíme mají všechny lidské bytosti stejnou touhu. A tou je touha po lásce, míru a klidu. Na celém světe znějí písně o lásce a rodině. S tím se pojí přirozená touha tvořit a žít se svými rodinami v míru. Nikdy jsem neslyšel píseň vyjadřující opak. Proto plně podporuji společnou touhu všech bytostí na planetě Zemi – touhu po Míru. Vyjadřuji tímto podporu Pochodu za mír, za sebe i hudebníky z Tam-Tam Orchestra a Tam-Tam Batucada.”

Tam-Tam Orchestra a Tam-Tam Batucada
hudební skupiny ›

Nejnovější podporující


Iniciátor pochodu

Prezidentka Argentiny se setkala se Světovým pochodem

Argentinská prezidentka Cristina Fernández de Kirchner ve svém sídle přivítala mezinárodní tým Světového pochodu za mír a nenásilí. Během asi půlhodinového setkání přišla řeč mimo jiné na témata mezinárodních vojenských konfliktů a investic do zbrojení. Delegace Světového pochodu vyjádřila s přijetím u prezidentky velikou spokojenost.

Buenos Aires, Argentina, 29.12.2009

„Hodně se mluví o bezpečnosti, ale o míru ne. Abychom dosáhli bezpečnosti, tak musí být mír. Ve válce však spočívají ekonomické zájmy vojenského průmyslu," upozornila prezidentka. První dámu doprovázel senátor Daniel Filmus, který pomohl setkání v prezidentském sídle Casa Rosada zorganizovat.

V delegaci Světového pochodu byli členové Základního týmu ze Španělska, Indie, Finska, Německa, Kolumbie, Velké Británie, Egypta a Filipín. Setkání se dále zúčastnilo několik zástupců humanistických organizací, které stály za vznikem pochodu.

„Setkání překonalo naše očekávání; prezidentka s námi ve všem stoprocentně souhlasila. To se nám v jiných zemích při setkáních s jinými prezidenty nestalo," řekl Guillermo Sullings, mluvčí humanistů v Argentině. Uvedl, že prezidentka „mluvila bez pokrytectví", protože se zmiňovala o nejmocnějších zemích, členech Rady bezpečnosti OSN, kteří neplní rezoluce tohoto mezinárodního tělesa. Cristina Fernández dále navrhla, že rozšíří do celého světa nedávno dosažené mírové dohody mezi Argentinou a Chile. Hranice mezi těmito dvěma zeměmi je jednou z nejdelších na světě a v historii ze zde odehrálo několik konfliktů.

Fotogalerie »

Tony Robinson ze Základního týmu pochodu řekl, že prezidentka je „žena, která cítí podobně jako my. Hodně mluvila o svých mírových snahách, o dohodách uzavřených s prezidentkou Chile. O Světovém pochodu mluvila s uznáním."

Delegace pochodu byla předtím přijata také předsedou vlády autonomního města Buenos Aires, Mauriciem Macrim. V souvislosti s tímto setkáním Robinson uvedl: „Bylo to hodně jiné, než setkání s prezidentkou. Macrim tvrdil, že ho velice inspiroval Mahátma Gándhí, ale nakonec vypadal znuděně, když jsme mu vykládali o Světovém pochodu, a moc tomu nevěnoval pozornost. Byl to úplný protiklad vůči setkání s prezidentkou."

Lía Mendez z Humanistické strany zdůraznila jasnost, s jakou Cristina Fernández mluvila o násilí a válkách, které probíhají na světě. „Byli jsme všichni příjemně překvapeni; dříve jsme nezaznamenali, že je na toto téma tak citlivá." Dodala, že je velmi spokojená s podporou, jaké se Humanistickému hnutí dostalo od argentinské vlády. Její podpora v mnoha oblastech umožnila, že finále Světového pochodu proběhlo právě v Argentině. Delegace prezidentce jako dar předala kompletní dílo Sila, který inspiroval vznik Světového pochodu a položil základy myšlení Univerzalistického humanismu.

Zdroj: www.theworldmarch.org