Zprávy

Světový pochod podporují:

„Je jisté, že existuje obrovský nepoměr mezi materialistickými silami, které hlásají potřebnost války a silami morálními, které obhajují právo na mír, ale taktéž je jisté, že jedině vůle člověka dokázala v historii tyto síly učinit skutečnými, aby překonaly vůli ostatních. Nemusíme čelit nadpřirozeným silám, potřebujeme pouze další lidi, více lidí. Proto záleží na tom, abychom měli silnější vůli pro nastolení míru než pro nastolení války. Záleží na naší účasti ve všeobecné mobilizaci k boji za mír. Je to lidskost, kterou v životě obhajujeme, život dneška a zítřka, který by mohl být ztracen, když ho nebudeme bránit právě teď. Lidskost není řečnický obrat, je to schopnost cítit lidskou bolest, duchovní touha a zároveň je to nevyčerpatelná naděje. Když spojíme všechny naše síly, dosáhneme míru. Jak v nás samých tak i kolem nás.”

Jose Saramago
spisovatel a novinář, nositel Nobelovy ceny za literaturu ›

Nejnovější podporující


Iniciátor pochodu

Latinskoamerický parlament se připojil ke Světovému pochodu

Na svém XXV. zasedání se Latinskoamerický parlament (PARLATINO), jež sdružuje 22 latinskoamerických zemí, oficiálně připojil ke Světovému pochodu za mír a nenásilí. Vyjádření jeho podpory vychází z Charty za svět bez násilí a Prohlášení Světového pochodu.

Panama, 7. prosince 2009

Návrh vyšel z iniciativy kostarického zástupce Alexandra Mory, který byl jedním z účastníků Základního týmu pochodu na jeho evropském úseku. Předání charty se účastnili panamský mluvčí pochodu Dr. Efrén Villareal a člen Základného týmu Pepa Benítez.


Z 29 bodů deklarace o lidských právech v Latinské Americe, která z XXV. zasedání vzešla, zdůrazňujeme:

  • Právo na mír a na nenásilí.
  • Právo na různorodost.
  • Právo jednotlivce i kolektivu na kulturní identitu.
  • Právo vyhlásit se zónou bez jaderných zbraní.

Tyto body korespondují s duchem požadavků uvedených v Prohlášení Světového pochodu za mír a nenásilí. Prohlášení Latinskoamerického parlamentu je bezpochyby historickou událostí a to jak pro Latinskou Ameriku, tak pro celý svět.

Zdroj: www.theworldmarch.org

Latinskoamerický parlament (PARLATINO) je regionální jednokomorové shromáždění, které integruje národní parlamenty zemí Latinské Ameriky. Je voleno demokraticky všeobecným volebním právem v zemích, které jsou signatáři Smlouvy o industrializaci z roku 1987. Sídlo Latinskoamerického parlamentu je v Panamě.

Zdroj: Wikipedia.org, Parlatino.org