Zprávy

Světový pochod podporují:

„Podporuji ideu Pochodu za mír a nenásilí. Pochod, který obejde celý svět připomene občanům jednotlivých zemí jak důležitý je mír pro jejich život. Tato zdánlivě tak samozřejmá idea má stále svou platnost. Připomínat jí vůbec není zbytečné, byť jsou generace, zejména v Evropě, které už nemají osobní zkušenost s válkou. Války byly vždy rozpoutány lidmi a jejich mocenskými ambicemi, které jistě nezmizely. O to víc je důležité permanentní usilování občanů o to, aby mír byl udržen.”

Helena Třeštíková
režisérka ›

Nejnovější podporující


Iniciátor pochodu

Herec Martin Sheen pochodoval v Los Angeles na podporu míru a nenásilí

Světový pochod dorazil na západní pobřeží Spojených států, kde se konaly akce ve městech Los Angeles, Sacramento, Red Bluff a San Francisco. Ulicemi v Los Angeles prošel pochod 500 lidí a poslal tak signál prezidentu Obamovi, oponujíce jeho rozhodnutí navýšit počet vojáků v Afghánistánu.

Los Angeles, USA, 2. prosince 2009

Světový pochod měl v Los Angeles nabitý program. Ráno jej uvítali na místní radnici, kde byla jednohlasně přijata deklarace, navržená radním Billem Rosendahlem, která vyzývá k tomu, aby „organizace a jednotlivci napříč městem začlenili den nenásilí do aktivit ve svých komunitách." Několik radních vystoupilo s projevy na podporu deklarace, která se dotýká otázek jako například násilí pouličních gangů, potřeba zastavit zmenšování rozpočtu na služby, které dávají mladým lidem možnost dělat inspirativní aktivity, a potřeba transformovat vojenský průmysl na průmysl schopný dodávat vysokorychlostní železnice a další prvky infrastruktury, které jsou v Kalifornii třeba.

Akce na městské radnici se zúčastnilo několik významných lidí ze světa aktivismu, kultury a sportu: Blase Bonpane, aktivista a autor známý svou činností proti porušování lidských práv a proti intervencím USA ve Střední Americe, Anthony Chavez, vnuk Cesara Chaveze, známého nenásilného odboráře z 60. let, Michael Nouri, herec z Flashdance, Q'Orianka Kilcher, která hrála Pocahontas ve filmu "Nový svět" z roku 2006, a Ulis Williams, olympijský zlatý medailista v mužské štafetě na 4x400 m z roku 1964.

Poté se pochod přesunul na ceremonii požehnání od lidu Tongva, kde pochodující dostaly dárky, které je budou v bezpečí doprovázet po zbytek cesty až do Argentiny.


Později večer se potom městem vydal průvod 500 lidí, v jehož čele šel herec Martin Sheen. V cíli pochodu čekal účastníky akce zábavný multikulturní program. Kromě zástupců pochodu zde promluvilo několik osobností - Bonpane, Sheen, Kilcher - a aktivistů včetně Davida Kriega z Nuclear Age Peace Foundation a Dolores Huerta, spoluzakladatelky United Farm Workers Union.

Zdroj: www.pressenza.com