Zprávy

Světový pochod podporují:

„Vždy jsem byla proti násilí a válkám - ráda tento projekt podpořím a snad se naše přání stanou realitou!”

Klára Kolomazníková
zpěvačka ›

Nejnovější podporující


Iniciátor pochodu

Stanovisko k očekávanému zvýšení počtu vojáků v Afghánistánu

Světový pochod přijíždí do New Yorku, kde začne svou třídenní cestu Spojenými státy, den předtím, než se bude konat projev prezidenta Obamy na Americké vojenské akademii, kde se očekává, že prezident oznámí navýšení počtu vojáků až o 40 000, za účelem posílení americké pozice v Afghánistánu.

Stanovisko Světového pochodu za mír a nenásilí k očekávanému oznámení prezidenta Obamy o zvýšení počtu vojenských jednotek v Afghánistánu

Světový pochod má pět hlavních návrhů, z nichž jeden vyzývá k okamžitému stažení invazních vojsk z okupovaných území. Z toho důvodu silně nesouhlasíme s předpokládaným rozhodnutím prezidenta Obamy zvýšit počet amerických a mezinárodních vojenských jednotek v Afghánistánu.

Naše pozice se zakládá na morálním pravidle: chovat se k ostatním tak, jak chceme, aby se chovali oni k nám. Násilí a války neřeší konflikty, ale naopak vytvářejí podmínky pro vznik nových problémů, které se budou znovu a znovu vynořovat. Zvýšení počtu jednotek nevyhnutelně povede ke zvýšení počtu mrtvých civilistů a obětí, ke zvýšení počtu osiřelých dětí a ke zvýšení počtu mladých rebelů, kteří uvěří, že násilí je jediným způsobem, jak přežít. Zvýšení počtu jednotek zaseje semena terorismu a učiní svět nebezpečnějším místem pro životy nás všech.

Vyzýváme prezidenta Obamu, aby se choval v duchu Nobelovy ceny míru, která mu byla nedávno udělena, a ujal se vedení při hledání alternativního řešení konfliktu v Afghánistánu. Peníze, určené pro jednotky, by mohly být moudřeji investovány do rozvoje regionu, což by vedlo k sociální spravedlnosti pro všechny a k eliminaci kořenů terorismu, který údajně zavedl Obamovu zemi do této války.

Rafael de la Rubia,
Mluvčí Světového pochod za mír a nenásilí
Předseda organizace Svět bez válek ve Španělsku