Zprávy

Světový pochod podporují:

Nejnovější podporující


Iniciátor pochodu

Chile: Mírová zeď - nejdelší graffiti na světě

700 umělců, z nichž většinu tvořili mladí tvůrci graffiti, pod žhnoucím sluncem ztvárnilo obrazem svoje představy o míru, odzbrojení a odmítnutí různých forem násilí. Akce, iniciovaná organizací Svět bez válek, pokryla malbami 1 800 metrů dlouhou zeď, lemující cestu na předměstí Santiaga de Chile.


Santiago, Chile, 16. listopadu 2009

Z této snad nejdelší zdi v celém hlavním městě Chile se během tří dnů stal grafický manifest za světový mír.

S dvojí pohnutkou - získat prostor s výjimečnými vlastnostmi pro svoje umění a dosáhnout zápisu do Guinessovy knihy rekordů - pracovala rok malá skupina nadšenců na přípravě akce, na níž si 100 skupin a jednotlivých umělců rozdělilo zeď, která lemuje ulice a domy rozsáhlé čtvrti Peñalolén (což v jazyce domorodých obyvatel znamená Setkání bratrů).


Každému se dostalo velké podpory ze strany organizátorů, z radnice hlavního města, od místního podniku, který daroval barvy, a také od místních lidí, kteří s pohostinností a náklonností chodili obdivovat výtvarný proces a nosili umělcům osvěžující nápoje.

Někteří z tvůrců graffiti přijeli až z Kanady, francouzského Marseille, Kostariky, Španělska, Argentiny, Paraguaye a Brazílie, další z různých regionů Chile. „Tato malba změnila tvář celé čtvrti," řekla jedna z místních. Dosud byla tato čtvrť známá jako „ta, v niž žije Cisarro“ - dítě, které se proslavilo opakovanými násilnými delikty.

Motivy v malbě odrážejí nejen specifický jazyk současné nástěnné tvorby, ale také nejrůznější vize pouličních malířů na téma míru a násilí. Násilí válek, destrukce životního prostředí, očekávání lásky jako východiska ze samoty a městské izolace, odmítání jaderného zbrojení či rasové netolerance nebo obdiv k Obamovi a Gándhímu. Společně s komplikovaně krásnými podpisy autorů tvoří mozaiku, která bude bezpochyby odrážet myšlenky lidí, cestujících každodenně podél téměř dvoukilometrové Mírové zdi.

V některých případech trvalo až deset hodin denně dokončit jednotlivé úseky zdi. Prestiž a uspokojení z účasti na gigantickém projektu se spojily s radostí z účasti na jedinečném dobrodružství s tolika „kolegy", kteří obvykle musejí „krást" zdi, aby mohli vyjádřit svoje umění.

Za nadšené podpory starosty Peñalolénu, Claudia Orrega, se zformoval organizační tým dobrovolníků Světového pochodu za mír a nenásilí, kteří prostřednictvím organizace Svět bez válek propojili vzdálené organizace umělců graffiti - Calquín, Siembra ARTE, Chile Estencil, Brócoli a DASIC. Díky těm všem, díky logistické a organizační podpoře Nadace Conciencia a díky darovaným 5 000 sprejům a dalším malířským potřebám od firmy Marson Street Art, bylo v neděli 15. listopadu dokončeno obrovské úsilí namalovat největší zeď v historii, dílo, které již formálně požádalo o zápis mezi světové rekordy.


Aspirací Daniely Hirsch, jedné z organizátorek Mírové zdi, je „vytvořit povědomí o potřebě míru a změnit svět". K tomu nyní pomůže úžasná veřejná plocha, vystavená pohledům tisíců kolemjdoucích, které přiměje přemýšlet.

Fotogalerie

Zdroj: theworldmarch.org