Zprávy

Světový pochod podporují:

Nejnovější podporující


Iniciátor pochodu

Báječné Sarajevo

Dnes jsme v Sarajevu a je to skvělé. Město je nádherné a naprosto nečekané. Myslím, že kdybych o tom byl přemýšlel, měl jsem čekat město v horách (byla zde zimní Olympiáda) a měl jsem čekat město plné mešit v byzantském stylu, vzhledem k muslimské populaci. Dnes pro Světový pochod vyšlo sluníčko a přineslo krásný den.

Z blogu Tonyho Robinsona, jednoho z účastníků balkánského týmu, který začal svou cestu v tureckém Istanbulu a se základním týmem pochodu se spojí v Ženevě. Zážitky účastníků pochodu z tohoto i dalších týmů můžete sledovat online na blog.theworldmarch.org 

5. listopadu 2009, Bosna a Hercegovina

Setkali jsme se s prezidentem a když jsem si o něm hledal informace pro článek pro Pressenzu, zjistil jsem, že zde není jen jeden prezident, ale Výbor prezidentů, který reprezentuje tři hlavní místní komunity (Srby, Chorvaty a Bosňany) a střídá se v prezidentském křesle.

Od Istanbulu nás doprovází Mensur Peljto, bývalý profesionální šampión v boxu v polotěžké váze, národní idol a skvělý chlapík. Má milou povahu a moc nám pomohl od doby, kdy jsme přijeli do Makedonie, vzhledem k tomu, že je jediným z nás, kdo zná všechny jazyky, kterými se zde mluví. Nicméně nebudu toho o něm psát moc, protože s ním zítra dělám rozhovor pro Pressenzu. Řekne mi skvělý příběh.

Mensur byl v první řadě pochodu, kolemjdoucí ho zdravili. Každý ho zná a on je velmi charismatický. Zůstane s námi až do Ženevy a přemlouváme ho, aby přijel na zakončení pochodu do Argentiny - myslím, že nakonec pojede.

Později odpoledne jsme seděli kolem kulatého stolu s místními organizátory a diskutovali jsme na téma míru v Bosně. Bylo zajímavé poslouchat různé řečníky, z nichž jeden mě šokoval svým popisem míru jako ničeho jiného než dočasného příměří. Další z nich mluvil o tom, že má pocit, jakoby země byla v pauze mezi dvěma válkami. Jak hrozně se člověk musí uvnitř cítit, když má pořád strach, že vypukne válka.

Další řečník se rétoricky zeptal, „jakýpak je to mír, když existuje domácí násilí, násilí na fotbalových zápasech, a když se homosexuálně orientovaní lidé nemohou veřejně vyjádřit". To byla férová připomínka, která se může týkat skoro každé země na světě.

Co se nás týká, zdůraznili jsme potřebu dívat se na násilí nejen jako na fyzický akt, ale vnímat také násilí ekonomické, rasové, psychologické, morální a sexuální. Mluvili jsme o potřebě změnit systém, „jehož metodologie akce je násilná a jehož nejvyšší hodnotou jsou peníze".

Bylo skvělé ponořit se do těchto témat hlouběji.

Už musím končit, zítra vstáváme v 5 ráno a jedeme do Chorvatska setkat se s Prezidentem v Záhřebu. Dva prezidenti za dva dny... to není špatné, že?

Tony

Zdroj: blog.theworldmarch.org