Média / Ke stažení

Světový pochod podporují:

Nejnovější podporující


Iniciátor pochodu

Držitelé Nobelovy ceny míru podporují Světový pochod, český prezident jej odmítl

Světový pochod za mír a nenásilí, který minulý týden prošel Českou republikou, se blíží ke své další zastávce. V německém Berlíně jej přivítá 10. summit držitelů Nobelových cen míru, na němž bude pochodu předána Charta za svět bez násilí. Berlín bude již 31. zastávkou pochodu na jeho tříměsíční cestě, během které se k jeho myšlenkám přidávají tisíce lidí z řad veřejnosti, celebrit, ale i politiků. Právě od nich zatím přišly jen dvě negativní odpovědi - z Číny a od českého prezidenta Václava Klause.

Praha, 10. listopadu 2009

Klaus ve svém dopise organizátorům sdělil, že témata, kterými se pochod zabývá, jsou doménou politiků a veřejnost do nich nemá co mluvit. „Vzhledem k blížícímu se dvacátému výročí Sametové revoluce, kde významnou roli sehrála právě občanská společnost, vnímáme toto prohlášení jako velice znepokojivé - možná pan prezident zapomněl, že kdybychom v roce 1989 vše nechali na politicích, jak ve své reakci radí, ještě bychom zde měli diktaturu," komentovala Klausovu reakci česká mluvčí Světového pochodu za mír a nenásilí Dana Feminová a dodala:„Václav Klaus se tímto prohlášením postavil vedle Číny, která Světový pochod odmítla kvůli podpoře jeho svátosti Dalai Lamy." Podpora pochodu, který nyní prochází Evropou, však mezitím roste - během posledního týdne se přidali například prezidenti Finska, Maďarska, Slovinska či Bosny a Hercegoviny.

Zklamání z českého prezidentského odmítnutí neskrývali ani členové základního týmu, kteří v Praze strávili tři nabité dny. „Praha a celá vaše republika nám ukázala neuvěřitelnou podporu a sílu místní občanské společnosti. O to víc nás mrzí, že se k pochodu tak negativně postavil místní prezident," projevil zklamání Rafael de la Rubia, mezinárodní mluvčí Světového pochodu.

Právě Rafael de la Rubia, který byl svědkem všech pražských událostí, přebere ve středu 11. listopadu z rukou představitelů berlínského summitu Chartu za svět bez násilí. „Je to dílo skupiny držitelů Nobelových cen míru, kterým chtějí stejně jako pochod upozornit na absurdní situaci ve světě, ve kterém by desetina toho, co je dáváno ročně na zbrojení, dokázala vyřešit problém rostoucího hladu," poznamenal de la Rubia. Pochod tak do dalších destinací poputuje právě s touto chartou, kterou bude předávat všem představitelům navštívených států a požadovat její podporu. „Charta má už dnes kromě držitelů Nobelovy ceny míru, mezi které patří například Lech Walesa, jeho svátost Dalai Lama či Michail Gorbačov, podporu také z řad dalších osobností. Dokument podepsali například Bob Geldof či starosta Hirošimy Tadatoshi Akiba," dodala Dana Feminová.

Slavnostní předání charty se uskuteční v rámci druhého dne 10. summitu držitelů Nobelových cen míru, který se letos koná symbolicky v Berlíně na počest výročí pádu Berlínské zdi.

Odpověď Václava Klause na žádost o podporu Světového pochodu