Zprávy

Světový pochod podporují:

Nejnovější podporující


Iniciátor pochodu

Priština: Světový pochod odsuzuje umělé oddělování národů a používání válek k dosažení míru

Šestý den na své cestě Balkánem dorazil Světový pochod do Kosova, což se náhodou shodovalo se dnem příjezdu Billa Clintona, který přijel do města, aby přijal poděkování lidí z Kosova. Organizátoři Světového pochodu a nenásilní aktivisté odsoudili balkánské války, jež jsou zmanipulované vnějšími silami a více než dobrem pro lidi jsou hnány sobeckými zájmy.

Priština, Kosovo - Srbsko, 2. listopadu 2009

Světový pochod se dnes v Prištině setkal se zástupci Vetevendosje, organizace zabývající se prosazováním lidských práv a sebeurčením Korovců, s Multikulturním pedagogickým institutem, PEDAKS, a Operazione Colomba, sítí mladých dobrovolníků, kteří podporují dialog mezi všemi pěti komunitami v Kosovu: Albánci, Srby, Romy, Egypťany a Turky.

V centrální ulici města se konal pochod, kde mluvčí, Giorgio Schultze, vyzval shromážděné zástupce tisku, aby mluvili o cílech pochodu a aby odsoudili užívání války jako způsobu řešení konfliktů.

Schultze, komentujíce události těchto dnů, řekl: „Dnes jsme v Prištině zažili paradox, kdy si zkřížily cestu dva příběhy; první byl populární oslava Billa Clintona, jehož administrativa před několika lety bombardovala lidi, aby vytvořila více a více fragmentovaný region - směr, který nemá žádnou budoucnost; a druhým byla jen zdánlivě malá skupina lidí s projektem, který má velmi velkou budoucnost - vytvoření univerzálního lidského národa, kde se lidé budou moci volně pohybovat kamkoliv chtějí bez hraničních kontrol."

Selvete Thaqi, člen týmu pochodu, který s ním cestoval už od 5. října z Egypta, a rodilý Kosovan, řekl: „Cítil jsem se velice dobře, být tam s humanisty z celého světa a ukázat místním lidem, že existujeme, a byl jsem velmi šťastný, že media přišla, přestože ve městě byl Bill Clinton, a my jsme mohli předat naše poselství míru a nenásilí. Bylo skvělé setkat se s různými organizacemi v Prištině, které nám pomáhaly se pohybovat, a samozřejmě bylo skvělé setkat se s mou rodinou. Počasí nám přálo, a tak jsme se mohli při slunečném počasí vyfotit se všemi nejvýznamnějšími památkami města. Dosáhli jsme všeho, co jsme stanovili udělat. Máme nyní mnoho kontaktů a jako Svět bez válek doufáme, že s těmito lidmi budeme pracovat dále, až pochod skončí."

Zdroj: www.theworldmarch.org