Zprávy

Světový pochod podporují:

Nejnovější podporující


Iniciátor pochodu

První den na Balkáně – 25. den Světového pochodu

Z blogu Tonyho Robinsona, jednoho z účastníků balkánského týmu, který začal svou cestu v tureckém Istanbulu a se základním týmem pochodu se spojí v Ženevě. Zážitky účastníků pochodu z tohoto i dalších týmů můžete sledovat online na blog.theworldmarch.org

Turecko, Istanbul, 28. října 2009

Po týdnu se Základním týmem v Japonsku, Koreji a Rusku, jsem nyní v Istanbulu, kam jsem přijel, abych strávil 12 dní s Balkánským týmem a psal zprávy pro Pressenzu. Vlastně, když říkám, že jsem v Istanbulu, jsem přesněji v autobuse na cestě z města, kde jsme strávili jen 30 hodin.

Myslím, že mylné představy, které mají lidé o Turecku, se dají shrnout do konstatování, že tento autobus má připojení k internetu! Je trochu pomalé, ale funguje. Navíc nám zrovna jeden chlapík zdarma přinesl kávu a zákusek. To je lepší servis, než v Aeroflotu!

Balkánský tým před istanbulskou mešitou

Istanbul je moderní město, které bylo postaveno kolem neuvěřitelně starého města. Nádherné byzantské mešity jsou symbolem jak Istanbulu, tak celého Turecka. Včera jsme si dali hodinku turismu a šli jsme do Mešity Svaté Sofie, která byla modelem pro všechny ostatní mešity v Turecku a původně byla křesťanským kostelem, který postavil Konstantin, ale umím si představit, že ten kostel byl postaven na místě svatyně nějakého jiného boha nebo bohyně, jak je pro křesťanské kostely typické.

Uvnitř je to ohromující. I přesto, že si někdo myslel, že je dobrý nápad postavit uvnitř lešení, aby se turisté mohli svézt výtahem nahoru a podívat se na mozaiku na stropě. Je určitě skvělé vidět mozaiku, ale bohužel to úplně ničí enormní prostor mezi čtyřmi zdmi a skvostnou kopulí.

Z mešity je dnes muzeum a uvnitř je sloup, v němž je podivná díra, v níž je vlhko. Tato díra byla vytvořena miliony lidí, kteří sem přišli, strčili svůj palec dovnitř a obkroužili ji s ním. Vlhkost patrně pochází z potu milionů turistů! Fuj! Tento zvyk s palcem za staletí způsobil erozi kamene. Říká se, že když tohle uděláte, máte si něco přát. Samozřejmě, že když jsme tam byli, postavili jsme Giorgia do fronty a on si s palcem v díře přál Svět bez válek a násilí. Vyfotili jsme to, abychom měli důkaz.

Giorgio Schuzlte a přání Světa bez válek a násilí

No, dost už. Nejsme tu kvůli turismu, ale kvůli pochodu. Včera jsem se setkal se členy Balkánského týmu, kteří jsou většinou z Itálie. Na cestě přibereme Řeky a další, ale zde jsou hlavně Italové. Ve Středovýchodním týmu byli hlavně Španělé. Včera proběhlo pěkné setkání těch, co právě dokončili pochod po Středovýchodě s těmi, kteří začínají Balkánskou trasu. Vybalili jsme naše transparenty, chodili jsme po Istanbulu, rozdávali letáčky na večerní kulturní akci a hledali jsme pěkná místa, kde bychom mohli udělat fotky, které by ukázaly, že Světový pochod byl v Turecku.

Během této procházky jsme potkali pár novinářů a Giorgio Schultze, evropský mluvčí pochodu, dělal rozhovory s překladem poskytnutým naším místním organizačním týmem. Během tohoto pochodu nás doprovázely také bezpečnostní složky, které si zaznamenaly, co děláme a kam jdeme. Aspoň že nás nepřinutili schovat transparenty, vlajky a oblečení, jako ti v Rusku.

Esra Gonem, turecká koordinátorka pochodu

Jak jsme chodili po městě a hledali místa k focení, měl jsem šanci popovídat si s Esrou, naší milou organizátorkou v Istanbulu. Chtěl jsem se dozvědět něco o konfliktech v Turecku, hlavně o problému mezi Turky a Kurdy. Ani se nebudu snažit ten konflikt popsat, protože je pradávný a cokoliv bych napsal, by určitě nebylo přesné. Napíšu ale něco, co mi Esra řekla:

„Když jsem byla malá, Kurdové si stěžovali, že je Turkové nutí dávat svým dětem turecká jména namísto kurdských, a jako malá, pěti nebo šestiletá holčička jsem tomu nerozuměla. Proč by mělo být tak špatné mít turecké jméno? Později, když mi bylo kolem dvacítky, jsem slyšela, že v Bulharsku prošel zákon o tom, že etničtí Turci musí svým dětem dávat bulharská jména, a to mě rozčílilo. Tenkrát jsem si uvědomila, co Turci dělají Kurdům."

Tato diskriminace menšin je násilí, které se vine po celém regionu. Doufám, že během pochodu po Balkáně potkáme lidi, kteří mají stejný typ porozumění jako Esra a že s těmito lidmi budeme pochodovat mnohem déle, než do 2. ledna.

Tony

PS: Zajímavá ukázka mezinárodního práva. Když jste v Turecku a chcete jet autobusem do Švýcarska a po cestě v různých zemích nabírat další lidi, nesmíte! Je to nelegální! Takže musíme jet jedním busem na hranice s Řeckem, přejet přes hranici a pak nastoupit do dalšího busu, který nás doveze až do Švýcarska... To je ale divné, co?

Zdroj a fotografie: blog.theworldmarch.org