Zprávy

Světový pochod podporují:

Nejnovější podporující


Iniciátor pochodu

Světový pochod na půdě českého senátu, představena Charta za svět bez násilí

Program desetičlenné delegace základního týmu Světového pochodu za mír a nenásilí je nabitý. Po včerejší večerní slavnostní recepci, na které desítku putujících přivítal i Karel Gott, dnes ráno proběhla tematická konference Světového pochodu za mír a nenásilí v prostorách Senátu České republiky. Mluvčí mezinárodního pochodu na ní představil Chartu za svět bez násilí, která vznikla z iniciativy dvacítky držitelů Nobelovy ceny míru.

Praha, 2. listopadu 2009

„Je naprosto neuvěřitelné, že v roce, kdy celý svět ovládá ekonomická krize, byla investována do zbrojení rekordní částka v historii lidstva," upozornil Rafael de la Rubia, mezinárodní mluvčí Světového pochodu za mír a nenásilí, který přiletěl se základním týmem v neděli odpoledne z Kodaně do Prahy. Obdobně mluvili i ostatní panelisté, mezi které patřila místopředsedkyně Senátu České republiky Alena Gajdůšková, expert na zbraně hromadného ničení Otakar Mika, předseda Humanistické strany Jan Tamáš a odborník na rozvojovou problematiku a zástupce organizace Česko proti chudobě Tomáš Tožička.

Více fotografií »

Rafael de la Rubia také představil Chartu za svět bez násilí, kterou vytvořila skupina více než dvou desítek držitelů nositelů Nobelových cen za mír. Jmenujme například Dalailamu, Michaela Gorbačova, Lecha Walensu, Shirin Ebadi, Wangari Maathai či Dosmonda Tutu. Charta, která požaduje splnění pěti základních požadavků odpovídajících cílům Světového pochodu, tedy jaderné odzbrojení, stažení vojsk z okupovaných území, snižování konvenčních zbraní, podepsání smluv o neútočení a zřeknutí se válek jako způsobu řešení, bude oficiálně představena na summitu držitelů Nobelových cen míru, který proběhne příští týden v Berlíně. Konference se kromě sympatizantů Světového pochodu zúčastnili také zástupci belgického, indického, maďarského, mexického a palestinského velvyslanectví v České republice.

Program Světového pochodu za mír a nenásilí bude pokračovat v úterý přijetím desetičlenné delegace u místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Lubomíra Zaorálka. Vše pak vyvrcholí ve večerních hodinách multikulturní MírPárty na Václavském náměstí, kde se všichni zúčastnění pokusí o vytvoření největšího karaoke Lennonovy písně „Imagine". S rekordem pomůže taky osmička finalistů letošní Československé SuperStar. „Na akci přijde zazpívat také světoznámý sbor Harlem Gospel, který je v současné době v naší republice na turné," představila část programu Táňa Bednářová z českého organizačního týmu. Úterní večer, o kterém jeho organizátoři říkají, že bude největší mírovou akcí v Praze, bude zakončen vypouštěním thajských luceren přání. Lucerny, které si budou moci hosté akce popsat přáními všeho druhu, k nebesům vyprovodí i písnička Rainbow, kterou pro Světový pochod složil Jan Vlasák ze skupiny Velvet Evolution.