Zprávy

Světový pochod podporují:

Nejnovější podporující


Iniciátor pochodu

Prezidentka Finska přijala Světový pochod a podpořila jaderné odzbrojení

Finská prezidentka Tarja Halonen ve své oficiální rezidenci v Helsinkách přijala delegaci Světového pochodu, která nedávno přijela z Estonska. Halonen vyjádřila pochodu svou plnou podporu, když řekla, že „vláda Finska podporuje úplné jaderné odzbrojení“. 

U finské prezidentky to bylo poprvé, co Světový pochod přijal nějaký prezident. Se zastávkou ve Finsku už pochod navštívil více než 17 zemí.

Prezidentka Halonen veřejně vyjádřila Světovému pochodu podporu, když řekla, že „příští rok budeme čelit obtížnému ale důležitému rozhodnutí, týkajícímu se revizi Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Finská vláda podporuje úplné jaderné odzbrojení.“

Finská prezidentka Tarja Halonen

Rafael de la Rubia, mluvčí pochodu, prezidentce představil Prohlášení pochodu, Hirošimsko-Nagasakský protokol a Chartu za svět bez válek, připravenou pro 10. summit držitelů Nobelových cen míru, který se uskuteční 9. až 10. listopadu v Berlíně.  

O hodinu později, navzdory mrazivému počasí, se v centru Helsinek konala manifestace, na jejíž organizaci se podílely humanistická organizace Svět bez válek a Centrum Amma, s podporou mnoha místních a národních organizací.

Aktivity toho dne vyvrcholily v divadle Savoy, kde Jiha Uski, skandinávský koordinátor Světového pochodu a organizátor akce, představil Sintyu, Juanitu a Lilianu, tři členky základního týmu, které povykládaly o svých zážitcích a podělily se o videa. Micky Hirsch prezentoval základní principy, na nichž pochod stojí. Se skvělým smyslem pro humor a s pomocí videí, které poskytli Isabelle Bourgeois and Alvaro Orus, vysvětlil publiku, že mluvit o míru není vůbec nudné.

Hudba, poezie, modlitby a rituální požehnání účastníkům pochodu, učiněné místním šamanem, byly pestrou tečkou za kulturním festivalem, který trval do 10 hodin večer.