Zprávy

Světový pochod podporují:

Nejnovější podporující


Iniciátor pochodu

Organizace sdružující držitele Nobelových cen podpoří Světový pochod

Evropský mluvčí Světového pochodu Giorgio Schultze se setkal se zástupci „ Nobel Peace Laureates”. Tato organizace přijme základní tým Světového pochodu v Berlíně při summitu pořádanému ke dvacátému výročí pádu Berlínské zdi. Zakladatel Nového humanismu Mario Rodriguez Silo byl při této příležitosti vyzván, aby pohovořil na téma „mír a nenásilí v současnosti”.

Evropský mluvčí Světového pochodu za mír a nenásilí Giorgio Schultze se setkal s organizací „Stálý sekretariát summitů nositelů Nobelovy ceny míru” (Permanent Secretariat of Nobel Peace Laureates Summits), která sdružuje držitele Nobelových cen míru. Schultze se v Miláně setkal s Enzo Cursiem, úřadujícím tajemníkem organizace.

Summit se každoročně koná v listopadu nebo prosinci. Během summitu v roce 2007, který se konal v Římě, byla vypracována a devatenácti laureáty Nobelovy ceny podepsána Charta za svět bez násilí.

„Charta dokonale vystihuje cíle Světového pochodu,” řekl evropský koordinátor pochodu a vyzdvihl zejména dva body: „Je nezbytné neodkladně usilovat o celosvětové a ověřitelné odstanění jaderných a jiných zbraní hromadného ničení” a  „Zlaté pravidlo světa nenásilí: chovej se k ostatním tak, jak chceš, aby se ostatní chovali k tobě.”

Více než tříhodinová schůzka proběhla v atmosféře přátelství a entuziasmu. Byla dohodnuta spolupráce v následujícím rozsahu: Summit laureátů Nobelových cen podpoří Světový pochod prostřednictvím protokolárního souhlasu, který podepíše devatenáct nositelů Nobelovy ceny.

Summit v Berlíně se uskuteční 10. a 11. listopadu 2009, 20 let po pádu Berlínské zdi. V centrálním momentu summitu, 11. listopadu v 9:30 hodin, bude přijata delegace Světového pochodu.

Charta za svět bez násilí se stane nedílnou součástí Světového pochodu a bude předkládána na všech setkáních s vládami, aby se šířila k orgánům místní správy, do škol a na veřejnost.

Charta za svět bez násilí a další oficiální dokumenty Světového pochodu budou předloženy také OSN.

19 signatářů Charty:
Mairead Corrigan Maguire, Jeho Svatost Dalajlama, Michail Gorbačov, Lech Wałęsa, Frederik Willem De Klerk, Arcibiskup Desmond Mpilo Tutu, Jody Williams, Shirin Ebadi, Mohamed ElBaradei, John Hume, Carlos Filipe Ximenes Belo, Betty Williams, Muhammad Yunus, Adolfo Perez Esquivel, Wangari Maathai, Mezinárodní lékaři za zabránění nukleární válce, Červený Kříž, Mezinárodní agentura atomové energie, Komise Americké společnosti přátel a Mezinárodní mírový výbor.

Desmond Tutu, Muhammad Yunus
Archbishop Desmond Tutu and Muhammad Yunus, Nobel Peace Laureates

Pressenza.org