Zprávy

Světový pochod podporují:

Nejnovější podporující


Iniciátor pochodu

10 % výdajů na zbrojení by stačilo k vymýcení chudoby

Keňský premiér Raila Odinga v úterý přijal delegaci Světového pochodu. Během půlhodinového setkání si premiér vyslechl prezentaci Světového pochodu a vyjádřil mu plnou podporu. Je to "myšlenka, jejíž čas nadešel," prohlásil o Světovém pochodu.

V prezentaci Odinga vyslechl, že ačkoliv Keňa nemá jaderné zbraně, nenapadá jiné země, ani není ve válečném stavu se svými sousedy, otázka jaderných zbraní a vojenských výdajů je problém, který přímo ovlivňuje životy mnoha keňských obyvatel.

Celosvětové vojenské výdaje v roce 2008 činily odhadem 1 464 miliard dolarů. Podle informací Stockholmského mezinárodního institutu pro mírový výzkum (SIPRI) a podle výpočtů Jeffrey Sachse, které zveřejnil ve své knize ("Konec chudoby" 2007), by 10 % z této částky mělo postačit k vymýcení chudoby.

Co všechno by se dalo udělat, kdyby bylo 50 % této částky investováno do zdravotnictví, školství, infrastruktury a rozvoje!

Keňa se ještě nedávno zmítala v nepokojích. Po volbách v prosinci 2007 se země proměnila v krvavou lázeň, dokud obě strany konfliktu neudělaly krok zpět a díky zprostředkování Kofi Annanem se dohodly na vládě národní jednoty. Nicméně než bylo dohody dosaženo, stovky Keňanů byly zavražděny a stovky tisíc vysídleny v důsledku kmenového napětí, které vyvolalo soupeření politiků a pozemkové spory sahající do koloniálního období.

Světový pochod nyní shromažďuje podporu ve všech odvětvích keňské společnosti.