Zprávy

Světový pochod podporují:

Nejnovější podporující


Iniciátor pochodu

Centrum Prahy rozezněl multizvučný pochod a rozzářil symbol míru a nenásilí

Na sto padesát lidí se v sobotu 21. března sešlo v Praze na Můstku, aby slavnostně odstartovali první akci v rámci Světového pochodu za mír a nenásilí v České republice.

V podvečer obkroužil centrum Prahy „multizvučný pochod“ lidí s bubínky, píšťalkami, pokličkami a nejrůznějšími podomácku vyrobenými chrastítky, ale nechyběly ani skutečné hudební nástroje jako kytara či housle. Asi hodinu trvající pochod s podtitulem „Dalajláma hraje s náma“ vyrazil z Můstku kolem Prašné brány a Obecního domu na nám. Republiky, poté přes Senovážné náměstí pokračoval Jindřišskou a Vodičkovou ulicí k Národní třídě, kde se obrátil zpět směrem k Můstku.


Vyvrcholením večera byl živý symbol míru a nenásilí, který zformovali převážně mladí lidé s hořícími loučemi.

Je 21. března – velmi symbolické datum pro setkání s podtitulkem ‚Dejme šanci míru‘. Na jedné straně je s tímto datem spjato velmi smutné výročí – uplynulo 6 let od zahájení útoku na Irák – útoku, kterého se tiše či hlasitě účastnil celý takzvaně ‚civilizovaný svět‘ a v jehož důsledku zemřely a stále trpí milióny lidí,“ zaznělo v úvodu z úst mluvčí Humanistického hnutí Dany Feminové, která nejprve nastínila problematiku válek a zbrojení, a poté vyzvala k aktivní účasti na nenásilném řešení těchto problémů. „21. březen je ale i symbolem jara – symbolem probouzejícího se života. Tisíce lidí se právě dnes sešly na náměstích, aby daly svůj hlas míru a nenásilí, aby podpořily a prezentovaly jedinečnou iniciativu, která propojuje vše pozitivní v tomto historickém okamžiku a ukazuje směr -  Světový pochod za mír a nenásilí. První světový pochod, který požaduje ukončení válek, odstranění jaderných zbraní a zavrhnutí všech forem násilí. Není to další akce za mír – jde o mnohem více – jde o snahu spojit vše pozitivní a vytvořit globální vědomí, které všeobecně odsoudí násilí.“ (Celý projev k přečtení zde)

Symbol míru

Zapálené louče vytvořily jedinečnou atmosféru pro závěrečnou meditaci. „Představme si teď, že je v našich silách zastavit nesmyslnost násilí. Představme si, že lidé na celém světě odmítají spolupracovat s vládami a firmami, jež podporují války a zbrojení… Náš živý symbol míru a nenásilí dnes večer svítí společně se stovkami podobných symbolů v jiných místech a byl znamením naděje a solidarity pro ty, kteří dnes žijí ve válkách a násilí, inspirací pro ty, kteří si také přejí mír a nenásilí, ale zdráhají se věřit, že by to bylo možné, a proto tu s námi ještě nebyli.“ (Meditace za mír a nenásilí k přečtení zde)21. března probíhaly akce i v Českých Budějovicích a Brně, ale také v desítkách dalších měst po celém světě. Brzy se můžete těšit na další fotografie a více informací, které najdete na tomto webu.