Podporují

Světový pochod podporují:

Nejnovější podporující


Iniciátor pochodu

Richard Stallman

programátor a nejdůležitější osobnost v celosvětovém Hnutí za svobodný software, USA

V roce 1983 uveřejnil projekt rozvoje prvního operačního systému zdarma, GNU, a dosud je jeho vedoucím. Spolu s tímto projektem také Stallman spustil Hnutí za svobodný software. V říjnu 1985 založil nadaci „Free Software Foundation“. Spojením tohoto projektu s jádrem Linuxu, vytvořeným Linusem Thorvaldsem, se zrodil GNU/Linux vytvářející současný operační systém, který je instalován v miliónech počítačů po celém světě.

Stallman propagoval koncept legálního kopírování, „software-licensing system“, který provozuje bezplatný software tak, aby jeho užívání i modifikace vždy byly přínosem pro komunitu. V roce 1999 uvedl projekt bezplatné encyklopedie, myšlenku, kterou jiní nakonec proměnili ve stávající Wikipedii. Po celém světě pořádá množství konferencí na téma svobodného softwaru a souvisejících politických otázek.

GNU Project: www.gnu.org

„Pokud má obchod významný dopad na politiku, tak je to znamením, že demokracie stůně. Smyslem demokracie je zajistit, aby bohatí nenarušili rovnováhu ve prospěch svého bohatství. A pokud ti, kteří mají více, mají větší vliv než já, tak to znamená, že demokracie umírá. Právo tvořené tímto způsobem nemá žádné morální opodstatnění, ale pouze sílu uškodit.”

Webové stránky ›